RMC
Marnixkade 109F
1015 ZL Amsterdam
Het eerste halfjaar van 2026 verliep rustiger dan vorig jaar. April was de enige maand met groei, terwijl juni juist de grootste daling liet zien. Feestdagen en weersomstandigheden speelden daarbij een rol.
Grote verschillen tussen maanden
In het eerste halfjaar van 2026 lag de drukte in Nederlandse winkelstraten 2,1% lager dan in dezelfde periode vorig jaar. April was de enige maand die boven het niveau van vorig jaar uitkwam (+1%). Juni kende juist de grootste daling (-6%).
Grote en middelgrote steden noteerden beide een daling van 2,2%. Kleine steden bleven met -0,7% dichter bij het niveau van vorig jaar.
Deze analyse is gebaseerd op sensormetingen in winkelstraten en winkelcentra verspreid over Nederland.

Feestdagen blijven piekmomenten
De grootste drukte zagen we opnieuw rond feest- en vrije dagen. Koningsdag, de zaterdag voor Pasen en de zaterdag van het Pinksterweekend behoorden tot de drukste dagen van het eerste halfjaar.
De invloed van het weer
Het weer lijkt ook dit voorjaar invloed te hebben gehad op de bezoekersstromen. Waar het tweede kwartaal van 2025 samenviel met aanhoudend mooi voorjaarsweer en hogere bezoekersaantallen, kende 2026 juist meer neerslag, minder zonuren en een hittegolf in juni. Tijdens de week waarin code rood van kracht was, lag de drukte zelfs 13% lager dan een jaar eerder.
Dat beeld zien we ook terug in de Strandindex. De drukte op Nederlandse stranden lag in het eerste halfjaar 14% lager dan vorig jaar.
Bezoekers en bestedingen bewegen niet altijd gelijk
De afname van het aantal passanten betekent niet automatisch dat consumenten ook minder uitgeven. Volgens het CBS groeide de consumptie van huishoudens in mei met bijna 2 procent ten opzichte van een jaar eerder. Ook de detailhandel realiseerde een hogere omzet. Meer consumptie vertaalt zich daarmee niet automatisch naar meer bezoekers in de winkelstraat.
Drukte vertelt niet het hele verhaal
Passantenaantallen laten zien hoe druk een gebied is, maar niet wie er komen en waarom. Twee winkelgebieden met evenveel bezoekers kunnen in de praktijk heel anders functioneren.
Door passantendata te combineren met doelgroepinzichten, zoals de Mentality Shopperprofielen, ontstaat meer context achter de cijfers. Dit laat zien dat bezoekers een winkelgebied vanuit verschillende behoeften gebruiken: de één komt doelgericht, terwijl de ander juist zoekt naar inspiratie, ontmoeting of beleving. Zo wordt duidelijk welke bezoekers een gebied aantrekt en hoe een winkelgebied beter kan inspelen op hun behoeften.
Al meer dan 30 jaar verhogen wij het rendement van onze klanten met op maat gemaakte oplossingen.
Vestigingsplaatsonderzoek om potentie nieuwe locaties Street Jump te bepalen Vestigingsplaatsonderzoek.
Vestigingsplaatsonderzoek om potentie nieuwe locaties Street Jump te bepalen Vestigingsplaatsonderzoek.
Vestigingsplaatsonderzoek om potentie nieuwe locaties Street Jump te bepalen Vestigingsplaatsonderzoek.
Vestigingsplaatsonderzoek om potentie nieuwe locaties Street Jump te bepalen Vestigingsplaatsonderzoek.
Vestigingsplaatsonderzoek om potentie nieuwe locaties Street Jump te bepalen Vestigingsplaatsonderzoek.



RMC
Marnixkade 109F
1015 ZL Amsterdam

Powered by © Totoweb and Gonta Creative Agency
RMC is onderdeel van MotivactionPowered by © Totoweb and Gonta Creative Agency